Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Mały krok dla robota, wielki krok dla ludzkości
: 15/01/04 - 15:50:12 przez Admin
 
Amerykański robot Spirit zjechał z trzymetrowej rampy lądownika na powierzchnię Marsa - informuje BBC. Odebrano już pierwsze zdjęcia z kamery robota, na których widać m.in. jego ślady, pozostawione na powierzchni Czerwonej Planety.

Spirit musiał skorzystać z zapasowej rampy, ponieważ główna jest zablokowana przez poduszki, które zamortyzowały lądowanie na Marsie.

Po zjechaniu na powierzchnię robot po raz ostatni skierował kamerę na swój lądownik, aby przekazać jego obraz na Ziemię. Następnym etapem jest wspólny eksperyment z przelatującym akurat nad miejscem lądowania europejskim modułem orbitalnym Mars Express.

Eksperyment polega na jednoczesnym wykonaniu analizy atmosfery Marsa za pomocą dwóch spektrometrów. Naukowcy spodziewają się, że taka jednoczesna analiza z dwóch miejsc odległych od siebie o 300 km dostarczy im bezprecedensowo dokładnych danych na temat składu atmosfery Marsa.

NASA chce kontynuować tę amerykańsko-europejską współpracę na Marsie, wykorzystując m.in. zainstalowany na pokładzie Mars Express spektrograf do precyzyjniejszego kierowania ruchami Spirita w poszukiwaniu minerałów mogących zawierać wodę.

Pierwszym celem podróży robota jest mały krater znajdujący się w odległości ok. 250 m od lądownika. Spirit pozostanie tam 2-3 dni dokonując analiz gruntu i skał.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.