Środa, 4 Paździenik 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Mieszkanko na Marsie?
: 19/01/04 - 08:51:41 przez Admin
 
Znany rysownik Marek Raczkowski jest jednym z kilkuset polskich współwłaścicieli Marsa. Swoją działkę, na której zmieści się mały domek z ogródkiem, otrzymał rok temu jako urodzinowy prezent.

"Certyfikat schowałem głęboko do szuflady, ale czasami sobie marzę, że moje praprawnuki znajdą go kiedyś w moich papierach i okaże się, że posiadanie takiego dokumentu ma jakiś sens" - powiedział w piątek PAP Marek Raczkowski.

Amerykańska firma reklamująca się jako Ambasada Księżycowa (Lunar Embassy) zajmuje się sprzedażą pozaziemskich gruntów od ponad 20 lat. Wydała już ponad 2 mln certyfikatów dla posiadaczy pozaziemskich gruntów.

W 1980 roku Dennis Hope, właściciel Lunar Embassy, zgłosił w lokalnym urzędzie w hrabstwie San Francisco wniosek o przyznanie mu prawa własności do całej powierzchni planet i księżyców układu słonecznego. W amerykańskim Urzędzie Patentowym Hope zastrzegł sobie prawa autorskie do sprzedaży tych gruntów.

Hope sprzedaje jasną stronę Księżyca. Podzielił ją na ponad 3 mln działek. Do tej pory firma wydała ponad 1,5 mln certyfikatów własności działek na Srebrnym Globie. Pozostałe certyfikaty dotyczą działek na Marsie i Wenus.

Aby zakupić akrową działkę w kosmosie, wystarczy mieć ponad 20 dolarów. W zamian właściciel otrzymuje akt własności, mapę i "konstytucję kosmiczną".

Choć entuzjastów zakupów pozaziemskich gruntów przybywa, głównie za sprawą Internetu, przeciwnicy twierdzą, że jest to niezgodne z prawem międzynarodowym. W 1967 roku w Moskwie, Londynie i Waszyngtonie podpisano Układ o Przestrzeni Kosmicznej. Zgodnie z jego II artykułem "Przestrzeń kosmiczna, w tym Księżyc i inne ciała niebieskie, nie podlega przywłaszczeniu przez żadne państwo ani w drodze proklamowania na nich suwerenności, ani poprzez wykorzystanie czy okupację, ani w jakikolwiek inny sposób."

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.