Środa, 4 Paździenik 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Są zdjęcia Marsa z sondy Mars Express
: 20/01/04 - 07:25:52 przez Admin
 
Krążąca od 25 grudnia 2003 r. wokół Marsa europejska sonda Mars Express przesłała na Ziemię swe pierwsze zdjęcia Czerwonej Planety - poinformowała dzisiaj Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Wykonane z wysokości 275 km zdjęcia przedstawiają fragmenty systemu gigantycznych kanionów o zbiorowej łacińskiej nazwie Valles Marineris (Doliny Marinera). Kaniony te ciągną się na przestrzeni 4 tysięcy km, sięgając głębokością 7 km. Pod względem rozmiarów Valles Marineris nie mają równych sobie formacji terenowych na żadnej z pozostałych planet Układu Słonecznego.

Według ESA, uzyskane dzięki Mars Express obrazy o rozdzielczości 12 metrów na piksel są "bardzo obiecujące". Misję sondy zaplanowano na co najmniej jeden rok marsjański (687 dni ziemskich).

Poza wykonywaniem zdjęć, Mars Express ma m.in. badać powierzchnię Czerwonej Planety za pomocą silnego radaru, poszukując zwłaszcza wody i lodu jako ewentualnych środowisk życia organicznego.

Podobne zadanie tropienia śladów życia miał lądownik Beagle 2, który oddzielił się od Mars Express 19 grudnia, jeszcze przed jego wejściem na orbitę wokółmarsjańską. Jednak od dnia planowanego lądowania (25 grudnia) Beagle 2 nie nadesłał żadnych sygnałów i jego misję należy uważać za straconą.

Mars Express wystartował 2 czerwca 2003 r. z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie przy pomocy rosyjskiej rakiety nośnej Sojuz-Fregat. Beagle 2 odziedziczył nazwę po brytyjskim statku, na którym Karol Darwin odbył podróż dookoła świata, zbierając dowody dla swej teorii ewolucji.

Niemal równolegle z Mars Express w podróż na Marsa wyruszyły dwa próbniki amerykańskie - Spirit i Opportunity, każdy z automatycznym pojazdem kołowym na pokładzie. Spirit pomyślnie wylądował w marsjańskim kraterze Gusiewa 4 stycznia, a wieziony przez niego kołowy robot podjął pracę 15 stycznia. Lądowanie Opportunity ma się odbyć w najbliższą niedzielę, 25 stycznia, ok. godziny 6 rano czasu polskiego.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.