Piątek, 29 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Mars na Ziemi
: 20/01/04 - 07:37:02 przez Admin
 
Na pewnym obszarze chilijskiej pustyni Atacama panują warunki zbliżone do marsjańskich - informuje serwis "EurekAlert".

     Na jednej z najbardziej suchych pustyń na Ziemi można badać ograniczenia związane z utrzymaniem się życia i częściowo wyjaśnić przyczyny niepowodzenia dawnych misji, mających szukać życia na Marsie.

     Ziemia chilijskiej pustyni Atacama jest bardzo sucha i niemal pozbawione życia. Przed napływem wilgotnego powietrza chronią je Andy oraz góry wybrzeża. Wiek pustyni szacuje się na 15 milionów lat. Jest ona 50 razy bardziej sucha niż kalifornijska Dolina Śmierci.

     Obszar podobny do powierzchni Marsa odkrył w Chile zespół naukowców z Uniwersytetu Stanowego Luizjany, NASA, Universidad Nacional Autonoma de Mexico i innych organizacji badawczych. Jest to najbardziej wysuszona część Atacamy. W ostatnich czterech latach tamtejsza stacja odnotowała zaledwie jeden minimalny opad. Prawdopodobnie pada tam średnio raz na 10 lat.

     "Normalnie, biorąc próbkę gleb z jakiegokolwiek środowiska i umieszczając ją na pożywce, w kilka dni mam kolonie bakteryjne. Jednak w przypadku gleb wziętych z pewnych rejonów środka pustyni Atacama, nie pojawiły się żadne kolonie bakteryjne albo było ich niewiele - nawet po 20 dniach inkubacji" - podkreśla Fred A. Rainey z LSU.

     Zorganizowana przez NASA w latach 70. marsjańska misja Viking nie odkrył w marsjańskiej glebie życia. Analizy jałowych gleb Atacamy wykazały, ze znajduje się tam tak mało materii organicznej, że urządzenia Vikinga nie byłby jej zdolne wykryć.

     "Gdyby zamiast na Marsie Viking wylądował w najbardziej suchej części Atacamy, i tam prowadził swoje badani, nic by z nich nie wyszło" - uważa kierownik pustynnej ekspedycji, Chris McKay z NASA Ames Research Center w Kalifornii.

     Według naukowców, Atacama może służyć jako poligon do testowania instrumentów i eksperymentów zaprojektowanych w celu znalezienia życia na Marsie.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.