Środa, 4 Paździenik 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Manekiny zbadają kosmiczne promieniowanie
: 21/01/04 - 09:08:41 przez Admin
 
Rosyjski statek towarowy Progress zabierze wkrótce na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) nie tylko żywność i wodę, lecz także dwa nafaszerowane wieloma czujnikami manekiny, które pozwolą badać wpływ promieniowania kosmicznego na ludzki organizm podczas długotrwałego przebywania w kosmosie - poinformowali rosyjscy naukowcy.

Manekiny - jeden wyprodukowany przez Rosjan, a drugi przez Niemców - już znajdują się na pokładzie statku, który z kosmodromu Bajkonur na orbitę okołoziemską ma wynieść 29 stycznia rakieta Sojuz - powiedział szef Instytutu Problemów Medyczno-Biologicznych Rosyjskiej Akademii Nauk Władisław Pietrow.

Dodał, że niemiecka aparatura zostanie zainstalowana na zewnątrz ISS, manekin rosyjski - wewnątrz, w sekcji mieszkalnej stacji.

Manekiny mają wrócić na ziemię w roku 2005. Zarejestrowane dane z badań, które zostaną przeprowadzone z ich pomocą, ułatwią specjalistom opracowanie efektywnych sposobów ochrony podróżników podczas lotów międzyplanetarnych.

Podróż na Marsa i z powrotem może trwać prawie dwa lata, czyli czterokrotnie dłużej niż pobyt na ISS, który nie przekracza sześciu miesięcy.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.