Sobota, 15 Czerwiec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Kłopoty z marsjańskim łazikiem
: 23/01/04 - 09:21:21 przez Admin
 
Naukowcy z ośrodka NASA w Pasadenie podejmują gorączkowe próby wyjaśnienia milczenia robota Spirit, który przestał przesyłać dane z powierzchni Marsa.

Ostatnie informacje Spirit przesłał w środę, 19 dnia swojego pobytu na powierzchni Czerwonej Planety. Od tego czasu robot, a właściwie skomputeryzowany łazik na 6 kołach, wysyła tylko albo pozbawiony wszelkich treści radiowy szum, albo pojedyncze sygnały potwierdzające, że otrzymał polecenia z Ziemi.

- Wiemy już, ze mamy do czynienia z bardzo poważną anomalią - przyznał Pete Theisinger z ośrodka Jet Propulsion Laboratory (JPL) w Pasadenie.

Inżynierowie NASA, którzy projektowali i konstruowali Spirita nie są zgodni co do potencjalnych przyczyn awarii. W grę może wchodzić awaria oprogramowania lub - co byłoby o wiele groźniejsze - awaria sprzętu. W przypadku awarii oprogramowania najprawdopodobniej udałoby się ją usunąć zdalnie z Ziemi, natomiast awaria sprzętu mogłaby oznaczać koniec misji.

Naukowcy i inżynierowie z NASA zachodzą w głowę, co mogło spowodować nagła awarię bowiem do ub. środy Spirit funkcjonował bezbłędnie przesyłając tysiące zdjęć otoczenia i analiz gruntu. Rozpoczął też wstępne badania bardziej złożonych minerałów i skał.

Szczególnie zastanawia, że według niektórych sygnałów Spirit przestawił się automatycznie na tryb awaryjny, a według innych pracuje normalnie. - Przypomina to stawianie diagnozy pacjentowi, który wykazuje różne symptomy. W tym przypadku jest jeszcze gorzej bowiem te symptomy są wzajemnie sprzeczne - powiedział Firouz Naderi, kierujący programem badań Marsa.

Spirit nie wykorzystał wielu okazji nawiązania łączności z Ziemią, bądź bezpośrednio, bądź za pośrednictwem dwóch satelitów NASA krążących wokół Marsa - Mars Global Surveyor i Mars Odyssey, które regularnie przelatują nad miejscem lądowania w kraterze Gusiewa.

Dostępne dane wskazują, że nadajnik radiowy robota działa prawidłowo, podobnie jak baterie słoneczne, które normalnie dostarczają energii. Działa też zegar pokładowy.

Naukowcy podejmą dalsze próby nawiązania łączności z robotem w ciągu najbliższych godzin.

Wyjaśnienie przyczyn awarii jest tym istotniejsze, że już w najbliższą sobotę ma wylądować na drugiej półkuli Marsa bliźniaczy robot Opportunity.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.