Środa, 4 Paździenik 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


"Krytyczny" stan robota Spirit
: 24/01/04 - 08:08:42 przez Admin
 
Specjaliści z ośrodka NASA w Pasadenie określili stan uszkodzonego marsjańskiego robota Spirit jako "krytyczny". Ich zdaniem Spirit nie będzie działał przez kilka kolejnych dni, a może nawet tygodni.

Jednocześnie naukowcy przygotowują się do lądowania na Marsie kolejnego robota, Opportunity. Ma ono nastąpić w sobotę

Spirit działał praktycznie bez problemów przez pierwsze 18 dni na Marsie. Potem, w środę, nagle przerwała się łączność z urządzeniem.

Dwa krótkie sygnały odebrane w piątek zawierały pozbawione sensu informacje i fragmenty danych technicznych, poinformowali kontrolerzy lotu z laboratorium Napędu Odrzutowego (JPL), które kieruje dla NASA programem badań Marsa.

Inżynierowie z NASA, którzy projektowali i konstruowali Spirita nie są zgodni co do przyczyn awarii. W grę może wchodzić awaria oprogramowania lub - co byłoby o wiele groźniejsze - awaria sprzętu. W przypadku awarii oprogramowania najprawdopodobniej udałoby się ją usunąć zdalnie z Ziemi, natomiast awaria sprzętu mogłaby oznaczać koniec misji.

Naukowcy i inżynierowie z NASA zastanawiają się co mogło spowodować nagłą awarię bowiem do środy Spirit funkcjonował bezbłędnie przesyłając tysiące zdjęć otoczenia i analiz gruntu. Rozpoczął też wstępne badania bardziej złożonych minerałów i skał.

Spirit nie wykorzystał wielu okazji nawiązania łączności z Ziemią, bądź bezpośrednio, bądź za pośrednictwem dwóch satelitów NASA krążących wokół Marsa - Mars Global Surveyor i Mars Odyssey, które regularnie przelatują nad miejscem lądowania w kraterze Gusiewa.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.