Czwartek, 28 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Nowa planetoida przeleciała w pobliżu Ziemi
: 25/01/04 - 08:44:12 przez Admin
 
Nowa planetoida, która wczoraj przeszła blisko Ziemi, została odkryta przez miłośnika astronomii - poinformował internetowy serwis uniwersytetu Arizona.

Projekt Spacewatch wykorzystuje 90-centrymetrowe i 1.8-metrowe teleskopy w Arizonie do poszukiwań ciał zagrażających Ziemi (tzw. Near Earth Asteroids - NEA). Ilość danych zbieranych w ramach projektu jest tak duża, że są one udostępniane do analizy ochotnikom z całego świata.

Teleskop Spacewatch zrobił zdjęcia nowego obiektu oznaczonego symbolem 2004 BV18 19 stycznia o godz. 2:49 naszego czasu. Ochotnik analizujący dane - Stu Megan, otrzymał je przez Internet i szybko wykrył ślad planetoidy na zdjęciu.

O swoim odkryciu poinformował Minor Planet Center, co spowodowało wykonanie kolejnych obserwacji obiektu i uściślenie jego orbity.

Okazało się, że należy on do grupy planetoid typu Apollo i momentami zbliża się bardzo do Ziemi. Ostatnie takie zbliżenie nastąpiło właśnie wczoraj, kiedy 2004 BV18 znalazł się tylko niespełna 2 miliony kilometrów od naszej planety (pięć razy dalej od Ziemi niż Księżyc).

Rozmiary planetoidy 2004 BV18 oszacowano na od 20 do 40 metrów, co powoduje, że obiekt ten nie jest niebezpieczny dla Ziemi, bo przy zderzeniu z nią spłonąłby w całości w atmosferze powodując powstanie bardzo efektownej "spadającej gwiazdy".

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.