Środa, 4 Paździenik 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Opportunity ogląda skały
: 29/01/04 - 09:32:35 przez Admin
 
a Spirit leczy kłopoty z pamięcią.

Amerykańska Agencja Kosmiczna NASA opublikowała kolorowe zdjęcia marsjańskich skał, przesłane przez łazika Opportunity. 514 przesłanych z Marsa zdjęć pozwoliło odtworzyć panoramę, rozpościerającą się obecnie przed marsjańskim pojazdem.  

Badaczy szczególnie zainteresowało znajdujące się w pobliżu miejsca lądowania Opportunity odsłonięte podłoże skalne. Widoczne na zdjęciach skały wykazują warstwową strukturę, która, po bliższym zbadaniu, może zdradzić geologiczną historię planety. Cienkie warstwy w skale mogły - zdaniem uczonych z NASA - utworzyć osadzające się popioły wulkaniczne. Mogły one także powstać z pyłów, naniesionych przez wiatr albo wodę. Ta ostatnia możliwość budzi, jak łatwo się domyślić, najwięcej emocji. Pochodzenie skał uda się być może wkrótce wyjaśnić. Od miejsca lądowania Opportunity dzieli je zaledwie 8 metrów. Są niewielkie, wysokie na nie więcej niż 45 cm, nie ma więc ryzyka, że przy bliższym badaniu przewrócą się i uszkodzą pojazd. Na pierwszą przechadzkę po Marsie Opportunity ma wyruszyć z początkiem przyszłego tygodnia. Inżynierowie NASA mają nadzieję, że uda się wtedy przeprowadzić badania marsjańskiej gleby i skał.  

Tymczasem bliźniak Opportunity - Spirit - wydaje się być bliski powrotu do zdrowia. Okazało się, że przyczyna zeszłotygodniowych problemów z komunikacją była mniej poważna, niż sądzono. Inżynierowie sądzą obecnie, że spowodowało ją przeciążenie pamięci łazika. Winne jest najprawdopodobniej oprogramowanie, ograniczające ilość plików, które mogą być jednocześnie przechowywane w jednej z pamięci sterującego pojazdem komputera. Wcześniej przeoczono istnienie tego ograniczenia, a podczas ośmiu miesięcy podróży nazbierało się dużo niepotrzebnych plików. Inżynierowie sądzą, że poradzą sobie z uporządkowaniem pamięci Spirita i zapowiadają, że już wkrótce - może nawet w przyszłym tygodniu - łazik będzie znów w pełni sprawny. Dzięki kłopotom Spirita będzie można uchronić przed podobną awarią łazika Opportunity, wyposażonego w identyczne oprogramowanie. Opportunity ma też jednak własne problemy: nadmiernie rozładowują mu się baterie. Najprawdopodobniej spowodowane jest to samorzutnym włączaniem się ogrzewania także wtedy, kiedy nie jest to potrzebne. Nie wiadomo na razie, czy uda się naprawić tę awarię i czy wpłynie ona na możliwości pracy Opportunity.


Komentarz:

Nie odpowiadam za treść listów i wiadomości.


Zobacz panoramę http://marsrovers.jpl.nasa.gov/gallery/press/opportunity/20040128a/Sol3_Outcrop_Color-sol004-b-B004R1.jpg
przez
 


   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.