Środa, 4 Paździenik 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Z wizytówką na Księżyc
: 30/01/04 - 09:01:16 przez Admin
 
W ostatnich tygodniach poznaliśmy ambitne plany podboju kosmosu w wykonaniu kilku państw. Wiele jednak wskazuje, że przed nimi pozaziemskimi podbojami zajmą się prywatne firmy. Ot choćby takie, jak kalifornijski TransOrbital Inc., którego prezes ogłosił właśnie plany wystrzelenia własnej sondy na Księżyc. Cel? Zarobić. Sonda ma bowiem zabrać 10 kg pamiątek, które wraz z nią wryją się na kilka metrów w głąb satelity Ziemi. Można wysłać swoją wizytówkę (2,5 tys. USD), prochy bliskiej osoby czy ukochanego misia. Cena - 2,5 tys. dolarów za gram. Zanim jednak próbnik spadnie na Księżyc przez 3 miesiące będzie go okrążał, robiąc zdjęcia w bardzo wysokiej rozdzielczości. One także będą sprzedawane zainteresowanym - na sztuki lub jako superszczegółowa mapa.  
Misja rozpocznie się najprawdopodobniej w październiku lub listopadzie tego roku na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie. Komercyjną sondę wyniesie w kosmos rakieta typu Dniepr. Koszt operacji - niecałe 20 mln dolarów.  
Projekt firmy TransOrbital spotkał się ze zróżnicowanym przyjęciem. Od entuzjastycznego zainteresowania wielu firm i osób chcących wysłać swój ślad na Księżyc do protesty ekologów obawiających się zaśmiecania naszego satelity.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.