Środa, 4 Paździenik 2023 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Ważą się losy kosmicznego teleskopu
: 03/02/04 - 09:37:39 przez Admin
 
Wciąż jest nadzieja dla kosmicznego teleskopu Hubble'a. W zeszłym tygodniu szef NASA Sean O'Keefe zapowiedział, że nie będzie on więcej konserwowany, a więc najdalej w ciągu trzech lat straci sterowność i zakończy pracę. Oficjalnym powodem była obawa, że misja promu kosmicznego, który miałby przechwycić teleskop na orbicie 600 km nad Ziemią i wymienić jego zużyte części, jest zbyt niebezpieczna. Ale nie bez znaczenia są też nowe plany podboju Księżyca i Marsa. Żeby je sfinansować, NASA musi obciąć koszty swoich innych programów.

Agencja zgodziła się jednak raz jeszcze rozpatrzyć decyzję w sprawie teleskopu Hubble'a po licznych protestach naukowców oraz kongresmanów. Jego losy zawisły teraz w rękach admirała Harolda W. Gehmana, który przewodniczy komisji badającej przyczyny katastrofy promu Columbia. Komisja sugerowała, że celem lotów promów powinna być tylko stacja orbitalna, gdzie można będzie sprawdzić ich kondycję i dokonać ewentualnej naprawy przed powrotem na Ziemię. Jeśli admirał Gehman również uzna, że promy nie są w stanie odbyć bezpiecznej misji serwisowej bez przystanku na stacji orbitalnej, to teleskop będzie ostatecznie zgubiony.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.