Sobota, 15 Czerwiec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Mars: Tajemnicze ziarenka
: 05/02/04 - 14:24:14 przez Admin
 
Robot Opportunity przesyła kolejne wieści z Czerwonej Planety. Kamera mikroskopowa pokazuje drobne okrągłe ziarenka marsjańskiego gruntu, których kształt może być wynikiem działalności wody. To jednak nie jedyne możliwe wytłumaczenie ich obecności.

Jedna z hipotez zakłada, że ziarenka mogły gromadzić się i ulec obrobieniu w poruszającej się wodzie. Zdaniem naukowców z NASA obecność granulek o innych niż sferycznych kształtach sugeruje, że mogły także powstać w wyniku stopienia marsjańskiej skały np. po uderzeniu meteorytu.

Dodatkowym argumentem przemawiającym za taką hipotezą jest prawdopodobna obecność w nich mikrobąbelków gazu, które mogły utworzyć się wysokiej temperaturze.

Kolejna możliwość przewiduje, że ziarenka mogły powstać po wybuchu wulkanu. Aparatura pomiarowa ? w tym spektrometry obecne na pokładzie Opportunity - dadzą pierwszą w historii szansę tak dokładnej analizy powierzchni Czerwonej Planety. Wyciągniecie wniosków będzie należało do naukowców na Ziemi. Jeśli misja będzie przebiegać zgodnie z planem, danych do analizy im nie zabraknie.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.