Sobota, 15 Czerwiec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Układy podwójnych planetoid w pasie Kuipera
: 10/02/04 - 19:18:31 przez Admin
 
Nowy model powstawania podwójnych układów planetoid w pasie Kuipera prezentuje czasopismo "Nature".

Na obrzeżach Układu Słonecznego, za orbitą Neptuna, rozciąga się tzw. pas Kuipera, zawierający około 100 tysięcy lodowych ciał o rozmiarach od 100-200 kilometrów wzwyż. Obecnie znamy 800 obiektów tego typu, dla których w miarę dokładnie określono orbity. Pierwsze z nich odkryto w roku 1992. Jednak tak naprawdę pierwszym ciałem tego typu był Pluton, a drugim jego księżyc Charon. Jest to więc pierwszy znany nam przykład planetoidy podwójnej z pasa Kuipera.

Od tego czasu liczba planetoid podwójnych o porównywalnych rozmiarach obu składników wyraźnie się zwiększyła, przekraczając niedawno tuzin znanych par. Pary z pasa Kuipera są jednak zupełnie inne niż np. planetoidy podwójne z głównego pasa rozciągającego się między orbitami Marsa i Jowisza.

W przypadku układów podwójnych z pasa Kuipera oba składniki są najczęściej porównywalnych do siebie rozmiarów, krążą wokół wspólnego środka masy po orbitach mocno wydłużonych i nachylonych do płaszczyzny ich ruchu okołosłonecznego, a także ich wzajemne odległości są duże, będąc prawie tysiąc razy większe od rozmiarów samych ciał. W przypadku bliskich Ziemi planetoid mamy dla odmiany do czynienia z małymi księżycami krążącymi po kołowych orbitach wokół swych dużych sąsiadek.

Te różnice wyraźnie wskazują na zupełnie odmienne procesy prowadzące do powstania planetoid podwójnych w głównym pasie i w pasie Kuipera.

Najnowszy numer czasopisma "Nature" przynosi artykuł grupy astronomów kierowanej przez Yoko Funato z Uniwersytetu Tokijskiego w Japonii, opisujący nowy model powstawania par planetoid w pasie Kuipera i który tłumaczy wszystkie obserwowane własności ostatecznej konfiguracji.

Dotychczasowe modele zakładały najczęściej zderzenie małego ciała z większym lub grawitacyjne przechwycenie jednego obiektu przez drugi. Oba mechanizmy produkowały jednak najczęściej pary znacznie różniące się masami.

Model grupy Funato sugeruje, że pierwotnie istniejący układ podwójny składa się właśnie z małego ciała krążącego wokół dużego obiektu.

W pobliżu takiego układu przechodzi kolejne duże ciało i wiąże się ono grawitacyjnie z istniejącą już parą, tworząc na krótki okres układ potrójny. Silne oddziaływania grawitacyjne dwóch masywnych ciał powodują szybkie usunięcie z układu najmniejszego ciała, co prowadzi do powstania układu podwójnego o obserwowanych obecnie w pasie Kuipera własnościach.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.