Sobota, 15 Czerwiec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Spirit przygotowuje się do pobicia rekordu
: 16/02/04 - 07:13:51 przez Admin
 
Przebywający w marsjańskim kraterze Gusiewa amerykański robot Spirit przygotowuje się do pobicia rekordu długości dystansu pokonanego jednego dnia na powierzchni innej planety.

Naukowcy kierujący ruchami robota w ośrodku agencji NASA w Pasadenie, chcą aby robot przejechał w poniedziałek przed południem odległość 24 metrów. Po południu Spirit ma pokonać następny odcinek takiej samej długości.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, Spirit pokona więc odległość 48 metrów, co byłoby swoistym wyczynem. Ostatecznym celem podróży robota jest krater nazwany "Bonneville", który znajduje się w odległości ok. 240 m od miejsca lądowania.

Zdaniem kierownika misji, Jima Ericksona, Spirit powinien tam dotrzeć za ok. 18 dni.

Przed rozpoczęciem tej "wyprawy", robot badał skałę, nazwaną "Mimi", która zwróciła uwagę naukowców swa niecodzienna budową. W odróżnieniu od sąsiednich, "Mimi" ma budowę warstwową, co może sugerować, iż jest pochodzenia osadowego i nie powstała w rezultacie krzepnięcia roztopionej magmy, jak większość skał wulkanicznych.

Po drugiej stronie Marsa, bliźniaczy robot Opportunity ma wykopać w poniedziałek niewielki rowek w zboczu krateru nazwanym "hematytowym" od znalezionego tam, bogatego w żelazo minerału. Na Ziemi zazwyczaj tworzy się on w środowisku wodnym. Rowek pozwoli naukowcom zbadać skład gruntu pod powierzchnią.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.