Piątek, 29 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 3
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Spirit kopie dziurę
: 21/02/04 - 12:13:03 przez Admin
 
Spirit, jeden z dwóch pojazdów znajdujących się na Marsie, wykopał wczoraj dołek w glebie, po której się porusza. Powtórzył w ten sposób manewr sprzed kilku dni, swego „bliźniaka” - Opportunity, który znajduje się po drugiej stronie Czerwonej Planety.

Oba pojazdy wykopały niewielkie zagłębienia w ten sam sposób. Jedno z przednich kół obracało się, na przemian w przód i w tył, zaś wszystkie pozostałe koła pozostawały nieruchome, utrzymując maszynę w tej samej pozycji. Jak się okazało zadanie Opportunity było łatwiejsze, wykonał je bowiem w ciągu ok. 20 minut, sześć razy zmieniając kierunek ruchu prawego koła. Niewielki rów, który został tak utworzony ma ok. 50 cm długości i 10 cm głębokości. Podłoże, w którym kopał Opportunity, wydaje się być miększe niż materiał z którego zbudowana jest powierzchnia Marsa w miejscu pobytu Spirita. Drugi z łazików potrzebował ponad 2 godzin aby zagłębić swoje lewe przednie koło w marsjańskiej glebie, 11 razy zmieniając ruch koła w przód i w tył. Dołek który został w ten sposób utworzony ma 7 cm głębokości. Po zakończeniu zadania Spirit wycofał się na odległość około 0,4 m i rozpoczął skanowanie terenu jednym z urządzeń analizujących.  

Opportunity tym czasem zakończył serię pomiarów i zdjęć wykopanego przez siebie rowu i ruszył w kierunku niedalekiego „El Capitan” – miejsca, w którym spod pokrywy marsjańskiej gleby wystają ułożone warstwami skały. Być może analiza tych warstw pomoże prześledzić procesy wietrzenia i ujawni ewentualne ślady działania wody.  

Na zdjęciach przesłanych przez łaziki oglądać można wiele różnych form. Widać, na przykład, kuliste, gładkie kamienie, przypominające otoczaki. Czy to woda je kształtowała? Na fotografiach znaleziono także tajemnicze włókniste struktury. Te jednak, ku rozczarowaniu obserwatorów, są jednak zapewne pozostałościami materiału, z którego zbudowana była skorupa ochraniająca Opportunity w trakcie lądowania. Czekamy na kolejne zdjęcia i wyniki badań. Miejmy nadzieję, że dostarczą kolejnych pasjonujących informacji.

Postępy misji łazików można oglądać na http://marsrovers.jpl.nasa.gov/home/index.html .

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.