Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Spirit również natknęła się na „wodę”
: 07/03/04 - 11:17:57 przez Admin
 
W ostatnią środę informowaliśmy o odkryciu przez sondę Opportunity dowodów na obecność w przeszłości na Marsie wody w postaci ciekłej. Dziś już wiemy, że bliźniacza siostra środowej bohaterki – sonda Spirit, dorównała Opportunity w doniosłości swych odkryć. Na marsjańskich antypodach odkryć Opportunity, Spirit wykryła ślady działalności ciekłej wody wyryte w skale wulkanicznej w okolicy swojego styczniowego lądowania – Krateru Guseva.  

Bezpośrednim dowodem działalności ciekłej wody na Marsie jest fragment skały wulkanicznej nazwanej "Humphrey”. Fragment został pobrany przez Spirit specjalnym narzędziem do skrobania skał. Tym narzędziem Spirit wkuła się głębiej pod powierzchnię, dzięki czemu pobrany został fragment zawierający związki mineralne będące dowodem działalności ciekłej wody.  

Na razie nie jest jasne, w jaki sposób woda dostała się do skał wulkanicznych. Podobnie, jak w przypadku odkryć sondy Opportunity możliwe są dwa scenariusze wydarzeń. Albo wylewająca się magma zastygając w skałę związała się z wodą powierzchniową, albo weszła w reakcje z wodą obecną w lądzie.  

Równocześnie z analizą składu marsjańskiego lądu badana jest również marsjańska atmosfera. Istnieje hipoteza, że atmosfera Czerwonej Planety może zawierać dużo cząstek magnetycznych. Oba łaziki mają więc zamontowane magnesy. Dokładnych wyników składu marsjańskiej atmosfery na razie jednak nie znamy.  

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.