Wtorek, 23 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Misja na Merkurego: Napięty program dla Messengera
: 23/03/04 - 09:44:30 przez Admin
 
Na stanowisku startowym 17B zaczęły się intensywne przygotowania do startu misji Messenger, której zadaniem będą szczegółowe badania Merkurego - poinformowała NASA.

W sobotę ze stanowiska 17B na przylądku Canaveral rakieta nośna Boening Delta 2 wyniosła na orbitę kolejnego satelitę Global Positioning System (GPS). Z tego samego stanowiska 11 maja b.r. rakieta Boeing Delta 2-Heavy powinna wynieść sondę NASA o nazwie Messenger, której zadaniem będzie zbadanie najbliższej Słońcu planety - Merkurego.

Wbrew pozorom czasu zostało bardzo mało i cały program jest mocno napięty. Typowo oczyszczenie i uporządkowanie stanowiska po starcie rakiety zajmuje nawet ponad dwa tygodnie. Tymczasem żeby misja Messenger doszła do skutku zgodnie z planem, już 31 marca powinny zacząć się pierwsze prace instalacyjne na stanowisku 17B.

NASA nie dopuszcza do myśli żadnych opóźnień i jej technicy obiecują, że stanowisko zostanie przygotowane w ciągu najbliższych 4-5 dni. Ten pośpiech ma swoje powody. Okno startowe do Merkurego otwiera się bowiem 11 maja i trwa tylko 12 dni.

Messenger nie może wystartować z innego stanowiska (np. wolnego i przygotowanego już miejsca na 17A), bo tylko 17B ma oprzyrządowanie potrzebne do startu tak ciężkiej rakiety jak Boeing Delta 2-Heavy.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.