Czwartek, 28 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Rowki na Marsie
: 26/03/04 - 08:41:49 przez Admin
 
Czapy lodowe pokrywające oba bieguny Czerwonej Planety porzeźbione są niezwykłymi, spiralnie poskręcanymi kanionami. Zajmują one obszar setek kilometrów i nie przypominają żadnej innej formacji geologicznej z jakiejkolwiek znanej planety. Ostatnio udało się znaleźć je poza Marsem. Dokonał tego prof. Jon Pelletier, z amerykańskiego University of Arizona w Tucson, który odkrył marsjańskie spirale na... swoim komputerze.  
Pelletier jest geomorfologiem – pasjonują go kształty i zmienność różnych form krajobrazowych na Ziemi: piaszczystych wydm, czy koryt rzek. Z występującymi w naturze spiralnymi kształtami zetknął się czytając książę o matematycznych wzorach w biologii. Natchnęło go to do prób zastosowania pewnych wzorów opisujących wzrost prymitywnych organizmów do wyjaśnienia tajemniczych szczelin na Marsie.  
Okazało się, że mogły one powstać nie tylko bez pomocy Obcych, ale nawet bez potrzeby “zatrudniania” wiatru i ruchomych mas śniegu. (Takie wyjaśnienia proponowali naukowcy, którzy od czasu zdjęć przesłanych przez sondę Viking w 1976 roku głowią się nad wyjaśnieniem zagadki).  
Temperatury na Marcie rzadko przekraczają punkt topnienia lodu. Dzieje się tak jednak podczas krótkich okresów marsjańskiego lata. Drobne pęknięcia w czapach lodowych ogrzewają się jednak nierównomiernie. Pionowe krawędzie zwrócone w stronę słońca zaczynają się topić, ale przede wszystkim – parować. Jednak gdy para wodna styka się z chłodniejszą krawędzią kanionu – ponownie zmienia się w ciało stałe. W efekcie lód przyrasta. To założenie było jedną z podstawowych danych wykorzystanych przez prof. Pelletiera w jego modelu. Gdy komputer przetrawił wszystkie dane i zaczął kreślić wynikające z nich kształty szczelin, okazało się, że są one niemal identyczne z tymi na Marsie. Model pozwoli zrozumieć proces powstawania spiralnych kanionów i ich ewolucję.  

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.