Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


MESSENGER nie poleci w maju
: 27/03/04 - 10:25:09 przez Admin
 
Sonda NASA o nazwie MESSENGER wystartuje dopiero na przełomie lipca i sierpnia. Rozpoczęcie badań Merkurego opóźni się przez to o dwa lata - poinformowała NASA.

Próbnik kosmiczny Mercury Surface, Space Environment, Geochemistry and Ranging satellite (MESSENGER) ma stać się pierwszym w historii orbiterem najbliższej Słońcu planety - Merkurego.

Jego start był pierwotnie zaplanowany w trakcie 11-dniowego okna startowego, które otwiera się 11 maja. Jeszcze w zeszłym tygodniu NASA zapowiadała, że ten dość napięty termin zostanie dotrzymany, a prace na stanowisku startowym 17B na przylądka Canaveral szły pełną parą.

Jednak w oficjalnym komunikacie, NASA poinformowała, że start misji zostaje przełożony na kolejne, tym razem 15-dniowe okno startowe, które otwiera się 30 lipca.

NASA podała kilka czynników, które spowodowały tę decyzję. Na pewno duży wpływ miał na nią krótki termin przygotowania stanowiska startowego, co nie pozwoliłoby na przeprowadzenie wszystkich testów przedstartowych. NASA chciała w szczególności jeszcze dokładniej przetestować systemy zabezpieczeń przeciwawaryjnych na sondzie. Poprawne działanie tego typu oprogramowania pozwala bowiem na płynną kontrolę stanu sondy i ewentualne przełączanie jej pewnych funkcji na system awaryjny.

Jeśli więc wszystko pójdzie zgodnie z nowym planem, rakieta nośna Boeing Delta 2-Heavy wyniesie MESSENGER-a na orbitę już 30 lipca o godzinie 8:17:44 naszego czasu.

Pierwotnie planowana podróż MESSENGER-a zakładała przeloty koło Wenus w listopadzie 2004, sierpniu 2005 i październiku 2006 roku. Miały one pozwolić na uzyskanie "kopniaków" grawitacyjnych i szybki lot do Merkurego. Sonda miała przelecieć obok najbliższej planety Układu Słonecznego w październiku 2007 i lipcu 2008 roku, co miało pozwolić jej wejść na stabilną orbitę planety w lipcu 2009 roku.

Niestety, cały ten plan, ze względu na opóźnienie startu, jest już niemożliwy do zrealizowania. Dlatego nowy plan lotu zakłada tylko dwa przeloty obok Wenus, trzy przeloty obok Merkurego i ustabilizowanie się orbity sondy, a tym samym rozpoczęcie naukowej części misji, dopiero w marcu 2011 roku.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.