Niedziela, 3 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Przygotowania do kolejnego startu na ISS
: 31/03/04 - 11:45:55 przez Admin
 
W Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą kończy przygotowania do lotu na międzynarodową stację kosmiczną ISS kolejna dwuosobowa załoga stała - Amerykanin Mike Fincke i Rosjanin Giennadij Padałka. Poleci z nimi także Holender Andrei Kejpers, który po tygodniu wróci na Ziemię z obecnie przebywającą na stacji załogą. Start z kosmodromu Bajkonur zaplanowano na 19 kwietnia.

Być może następne załogi będą spędzać na ISS dwa razy więcej czasu - 1 rok zamiast dotychczasowych sześciu miesięcy. Rosyjska agencja kosmiczna zaproponowała amerykańskiej agencji kosmicznej NASA takie przedłużenie okresu pobytu kolejnych załóg, motywując to problemami finansowymi.

Poinformował o tym w poniedziałek rzecznik rosyjskiej agencji Rosawiakosmos Siergiej Gorbunow, wskazując także na inne korzyści takiego rozwiązania - więcej czasu na badania i eksperymenty naukowe. Ze zdrowotnego punktu widzenia, 12-miesięczny pobyt na orbicie nie jest problemem. Rekord przebywania w Kosmosie (438 dni na pokładzie stacji Mir w latach 1994-1995) należy do Walerija Polakowa.

NASA jeszcze nie ustosunkowała się do rosyjskiej propozycji. Po katastrofie amerykańskiego wahadłowca Columbia w lutym 2003 r., NASA zawiesiła wszystkie loty tych pojazdów. Obecnie więc wymiana załóg na ISS i i jej zaopatrywanie możliwe jest jedynie przy pomocy rosyjskich rakiet transportowych i statków Sojuz. NASA odroczyła wznowienie lotów wahadłowców, które miało nastąpić we wrześniu br., do marca 2005 r.

Rosja zaproponowała też, aby w co drugim locie na stację orbitalną jedno miejsce było zarezerwowane dla astronauty europejskiego lub "kosmicznego turysty", co pozwoliłoby uzyskać dodatkowe środki finansowe.

Agencja AFP ocenia, że 10-dniowy pobyt turysty na stacji przynosi Rosji ok. 20 mln dolarów, natomiast podobna misja astronauty europejskiego - od 12 do 15 mln euro. Rosawiakosmos nie wyklucza nawet zorganizowania "miodowego miesiąca" (w tym wypadku - raczej tygodnia) na ISS, za 40 milionów USD od pary.

Kolejnym "kosmicznym turystą" będzie prawdopodobnie amerykański naukowiec Gregory Olsen, który dorobił się majątku na wynalazkach w dziedzinie optyki. W tym tygodniu Olsen udaje się do Gwiezdnego Miasteczka, żeby przejść niezbędny trening. Jego ośmiodniowa wyprawa na ISS jest planowana na kwiecień 2005, ale podobno brany jest też pod uwagę start w październiku 2004.

58-letni Olsen, założyciel firmy Sensors Unlimited Inc. w Princeton w stanie New Jersey, zamierza zabrać na stację orbitalną czujniki podczerwieni i przeprowadzić przy ich pomocy analizy zanieczyszczenia atmosfery ziemskiej. Olsen ma też inne plany naukowo-techniczne, a wyniki swych badań i eksperymentów na orbicie zamierza przedstawić w czasopismach naukowych.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.