Niedziela, 3 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Gdzie są największe fale w Układzie Słonecznym
: 01/04/04 - 18:55:56 przez Admin
 
Jeśli na Tytanie, największym księżycu Saturna, rozpościerają się morza, to tamtejsze fale są siedem razy wyższe niż na Ziemi.

Morza w okolicach Saturna w niczym nie przypominają ziemskich. Fale muszą być tam znacznie wyższe, oddalone jedna od drugiej o ponad 100 m i poruszające się w ślimaczym tempie, kilka razy wolniej niż na Ziemi. I nic dziwnego, bo ciążenie na Tytanie jest sześć razy mniejsze niż na Ziemi, temperatura wynosi 180 st. C poniżej zera, a tamtejsze morza zamiast wody wypełnia mieszanina płynnych węglowodorów (etanu i metanu) oraz azotu - opowiadali brytyjscy naukowcy na spotkaniu Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego w Milton Keynes. Ich wystąpienie potraktowano jak pierwszy wkład do "pozaziemskiej oceanografii".

To wszystko jednak są tylko przypuszczenia, bo samej powierzchni tego dużego księżyca na razie nikomu nie udało się dojrzeć. Skrywa ją oliwkowobrunatny smog, który dotąd udało się przeszyć tylko falami radiowymi oraz podczerwonymi. Wciąż jednak nie ma pewności, czy odbiły się one od skalistej, lodowej, bagnistej, czy też płynnej powierzchni. Zdaniem naukowców Tytan ze swą gęstą azotowo-metanową atmosferą przypomina młodą Ziemię.

Jak jest naprawdę, przekonamy się 14 stycznia przyszłego roku, kiedy na Tytanie wyląduje próbnik Huygens, kształtem przypominający duży 300-kg prodiż. Opadnie na spadochronie, przesyłając zdjęcia i wrażenia ze swej podróży na Ziemię. - Nie konstruowaliśmy go specjalnie do pływania - powiedział nam prof. John Zarnecki z brytyjskiego Open University. - Jest jednak hermetycznie zamknięty, jeśli więc wpadnie do morza, to przez około 20 minut powinien utrzymać się powierzchni.

Prof. Zarnecki jest szefem jednego z eksperymentów, które ma wykonać Huygens. Biorą w nim udział także Polacy. Nasze Centrum Badań Kosmicznych PAN wykonało czujnik, który będzie mierzył własności cieplne atmosfery oraz hipotetycznego morza.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.