Wtorek, 16 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Kulki w kosmosie
: 05/04/04 - 13:58:21 przez Admin
 
Amerykańska agencja kosmiczna NASA ogłosiła, że 17 kwietnia wystrzeli na orbitę nietypowego satelitę. Ma on za zadanie sprawdzić prawdziwość dwóch fundamentalnych dla współczesnej fizyki hipotez Alberta Einsteina.  
W przyszłym roku minie 50. rocznica śmierci jednego z największych naukowców wszechczasów - Alberta Einsteina. Mimo ogromnego postępu nauki do dziś nie udało się zweryfikować wszystkich zjawisk wynikających z jego teorii względności sformułowanej na początku XX wieku. Na przykład według tej teorii każde masywne ciało deformuje strukturę czasoprzestrzeni wokół siebie. Samą swoją obecnością powoduje zakrzywienie czasoprzestrzeni, zaś rotacja ciała wprowadza dodatkowe jej skręcenie. Teoretycznie da się te zjawiska dokładnie opisać, jednak nie wszystkie potwierdzono eksperymentalnie.  
Tę lukę w naszej wiedzy ma wypełnić satelita o nazwie Gravity Probe B, którego start miał się odbyć w grudniu zeszłego roku, ale został odroczony z przyczyn technicznych. Satelita ten ma na pokładzie cztery niezwykłe żyroskopy. Są to w zasadzie cztery wykonane z kwarcu kulki o wielkości zbliżonej do piłeczek pingpongowych, które po umieszczeniu satelity na orbicie na wysokości około 640 km zostaną wprowadzone w szybki ruch obrotowy. Aparatura pomiarowa będzie śledziła najdrobniejsze zmiany położenia osi obrotu wszystkich czterech kulek. Jeśli założenia ogólnej teorii względności są prawdziwe, zmiany te powinny dać się zarejestrować. Pomiary będą prowadzone przez ponad rok.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.