Niedziela, 3 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Koniec Hubble'a odroczony?
: 06/04/04 - 10:09:06 przez Admin
 
NASA jednak rozpatruje projekty przeprowadzenia serwisu Teleskopu Hubble'a podczas bezzałogowej misji naprawczej.  

Jak donosiliśmy w styczniu, amerykańska agencja kosmiczna NASA postanowiła odwołać planowane misje serwisowe do teleskopu Hubble'a, skazując tym samym pozbawione części zamiennych kosmiczne obserwatorium na zagładę około roku 2007. Podstawowym powodem decyzji o zaprzestaniu napraw teleskopu kosmicznego jest niemożność przeprowadzenia misji serwisowej tak, aby spełnione były wszystkie wymogi bezpieczeństwa załogowych lotów kosmicznych. Wymogi te zostały znacznie zaostrzone po zeszłorocznym tragicznym wypadku promu kosmicznego Columbia.  

Jeśli Teleskop Hubble'a nie będzie serwisowany, stanie się on bezużyteczny za około trzech lat; na tyle bowiem ocenia się żywotność zainstalowanych na nim żyroskopów i baterii. Być może jednak losy teleskopu Hubble'a nie są jeszcze przesądzone. Wieści o zamiarze wcześniejszego zakończenia misji Hubble'a wywołały bowiem znaczne poruszenie w świecie nauki i techniki. Wskutek tego do NASA wpłynęło w minionym miesiącu aż 27 projektów przeprowadzenia naprawy teleskopu bez konieczności wysyłania do niego astronautów. Plany te zostały opracowane przez firmy zajmujące się rozwojem robotyki i technologii kosmicznych, agencje rządowe, uniwersytety; jeden nawet przez osobę prywatną. Wszystkie projekty przewidują wysłanie do Teleskopu Hubbla specjalnie skonstruowanego robota naprawczego. Robot zostałby wyniesiony na orbitę nie na pokładzie promu kosmicznego, ale jednorazowej rakiety. Następnie nastąpiłoby dokowanie robota do teleskopu i naprawa, dokonana zdalnie przez inżynierów z centrum kontroli lotów. Wśród planów zdalnej naprawy większość stanowią konserwatywne, zgodnie z którymi robot dokona wymiany elementów obserwatorium tak, jakby to zrobił astronauta. Część przewiduje jednak inne scenariusze przebiegu naprawy, na przykład przymocowanie na zewnątrz teleskopu dodatkowego zasobnika z żyroskopami i bateriami. Wszystkie projekty są obecnie starannie analizowane przez NASA. Można mieć więc nadzieję, że jeden z nich zostanie wybrany do realizacji i zakończy się sukcesem, dzięki czemu życie kosmicznego obserwatorium zostanie przedłużone być może nawet do roku 2013.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.