Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Bieguny zamienią się miejscami
: 08/04/04 - 10:56:26 przez Admin
 
Za średnio 7 tys. lat bieguny magnetyczne Ziemi prawdopodobnie zamienią się miejscami - pisze "Gazeta Wyborcza", powołując się na publikację w czwartkowym wydaniu "Nature".

Według periodyku na Ziemi pojawi się od czterech do ośmiu biegunów magnetycznych, pole osłabnie, a zorze rozbłysną nad Tybetem i Afryką. Ziemskie pole magnetyczne coraz szybciej słabnie, jak wskazują satelitarne pomiary z ostatnich lat.

Od XIX wieku siła ziemskiego magnesu zmalała o 10%. Gdyby to tempo się utrzymało, mniej więcej za tysiąc, dwa tysiące lat, Ziemia całkiem straciłaby swoją magnetyczną otoczkę. Stanowi ona pierwszą linię obrony, która zabezpiecza naszą planetę przed bombardowaniem wiatru słonecznego i naładowanych cząstek kosmicznego promieniowania.

Prawdopodobnie zbliża się też moment, w którym nastąpi zamiana biegunów magnetycznych. Biegun południowy przeskoczy na miejsce bieguna północnego i na odwrót. Scenariusz takiej zamiany miejsc, która w przeszłości następowała już wielokrotnie, kreśli w dzisiejszym "Nature" Bradford Clement z Florida International University.

Uczony odczytał przebieg czterech ostatnich dramatycznych magnetycznych zawirowań na Ziemi z podmorskich odwiertów. Dokładny zapis tkwi w skałach wulkanicznych. Kiedy lawa wydobywa się na powierzchnię, magnesuje się pod wpływem ziemskiego pola. W zastygłej skale bazaltowej kierunek i siła tego namagnesowania na całe wieki ulegają zamrożeniu.

Połacie takich skał są niczym taśma magnetofonowa z zapisem sięgającym już ponad 100 mln lat wstecz. Stąd wiadomo, że przeskoki biegunów następowały bardzo nieregularnie. Ostatnio bieguny zamieniały się miejscami średnio co 200-300 tys. lat, ale od ostatniego razu minęło już 780 tys. lat.

Może więc już przyszedł czas na zamianę, zwłaszcza że każdy taki okres był poprzedzony słabnięciem pola magnetycznego. Zdania geofizyków są podzielone.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.