Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Misja Spirita i Opportunity przedłużona
: 10/04/04 - 07:49:10 przez Admin
 
Czy misja Spirita dobiega końca? Łazik przez 90 marsjańskich dni przemierzył zamierzonych ok. 600 m i wykonał wszystkie zadane operacje. Ten niewątpliwy sukces zaostrzył apetyty amerykańskich naukowców i dlatego zdecydowali się oni przedłużyć działania na Marsie aż do września b. r.  

Spirit wylądował na Marsie 4 stycznia. Dziś mija 95 marsjańska doba (lub sol) pobytu łazika na Czerwonej Planecie. Od czwartku spoczywa zaparkowany przy skale nazwanej „Route 66”, aby otrzymać z Ziemi najnowsze oprogramowanie, które ma poprawić jego funkcjonowanie w kolejnych tygodniach misji. Pozwoli to uniknąć kłopotów z komunikacją między Ziemią a pojazdem, podobnych jakie miały miejsce w 18 dobie Spirita na Marsie. Inna partia danych usprawni poruszanie się łazika po wyboistym terenie, nauczy go bowiem omijać przeszkody. Opportunity, druga z maszyn, zakończy swoją zaplanowaną wcześniej misję 26 kwietnia. „Wszystko, co zdarzy się ponad to jest dla nas dodatkową wygraną” – mówi Firouz Naderi, menedżer projektu zwiedzania Marsa z Jet Propulsion Laboratory NASA.  

Aby wygraną tę powiększyć, NASA postanowiła przeznaczyć kolejne 15 milionów dolarów na wydłużenie misji obu pojazdów, być może nawet do września. Kolejne zadania jakie stoją przed Spiritem, to poszukiwanie śladów obecności wody w kraterze Gusiewa, w którym łazik wylądował. Ma on między innymi dotrzeć do Wzgórz Kolumbia, gdzie być może uda się zobaczyć jakieś wskazówki na temat historii krateru. Innym celem obu łazików jest rejestracja danych atmosferycznych po obu stronach planety, które pomogą dowiedzieć się czegoś więcej o porach roku na Marsie. Poza tym oba urządzenia przeprowadzać będą dokładniejszą analiza skał i podłoża, które napotkają na swojej drodze. Naukowcy chcą także śledzić jak działać będą baterie słoneczne przy dłuższej ekspozycji na pyły i jak zmieniać się będzie sprawność robotów w takich warunkach.  

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.