Sobota, 20 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Prywatny statek poleci na orbitę
: 14/04/04 - 16:13:46 przez Admin
 
Rakietowy samolot SpaceShipOne dostał od amerykańskiego Federalnego Urzędu Awiacji (FAA) licencję na załogowe loty w kosmos.

To pierwsza taka licencja dla załogowego pojazdu kosmicznego, który powstał wyłącznie za prywatne fundusze. SpaceShipOne bierze udział w wyścigu o nagrodę X Prize, której celem jest propagowanie turystyki kosmicznej. 10 mln dol. czeka na zespół, któremu uda się zbudować statek kosmiczny wielokrotnego użytku (bez korzystania z publicznych funduszy), posłać go na wysokość ponad 100 km z trzema osobami na pokładzie, bezpiecznie sprowadzić na Ziemię, a potem powtórzyć wyczyn w ciągu dwóch tygodni.

W rywalizacji bierze udział 27 zespołów z całego świata. Eksperci oceniają, że największe szanse ma właśnie SpaceShipOne, który ma podjąć się próby zdobycia nagrody już w tym roku. Pojazd najpierw wzniesie się zawieszony pod brzuchem samolotu odrzutowego. Na wysokości kilkunastu kilometrów odczepi się, włączy rakietowe silniki i ruszy do samodzielnego lotu. Rywalizacja nabrała rumieńców, gdy kilka dni temu kanadyjski zespół Da Vinci Project poinformował, iż w lecie również będzie gotowy do startu. Platformą startową dla kanadyjskiej kapsuły Wildfire ma być największy na świecie balon napełniony helem.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.