Niedziela, 3 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Polecieli w kosmos
: 19/04/04 - 10:48:11 przez Admin
 
Z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie wystartował dzisiaj rano statek kosmiczny "Sojuz-TMA", którym na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) leci kolejna - dziewiąta ekspedycja, poinformowały rosyjskie służby kosmiczne.

Wystrzelenia rakiety mającej wynieść statek na orbitę dokonano zgodnie z planem o 9:18 czasu miejscowego (5:18 warszawskiego). Rosjanin Giennadij Padałka i Amerykanin Michael Fincke zastąpią na ISS obecną ekspedycję, w której skład wchodzą Aleksander Kaleri (Rosja) i Michael Foale (USA). W kosmosie spędzą - podobnie jak ich poprzednicy - około pół roku.

Dwójce członków załogi ISS, którzy dotrzeć mają na stację w środę rano, towarzyszy holenderski kosmonauta Andre Kuipers, reprezentujący Europejską Agencję Kosmiczną. Holender, po przeprowadzeniu swoich eksperymentów, wróci jednak po 11 dniach na Ziemię z obecną ekipą ISS.

Kuipers jest piątym europejskim kosmonautą, który leci razem z rosyjsko-amerykańskimi załogami. Poprzednio w październiku 2003 na stacji przebywał przez krótki czas Hiszpan Pedro Duque.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to największy w historii ludzkości projekt związany z badaniami kosmosu, w którym od 1998 roku uczestniczy 16 państw, w tym Stany Zjednoczone i Rosja.

Problemy ze stacją, której koszty wyceniane są na blisko 100 mld dolarów, rozpoczęły się po katastrofie w lutym 2003 amerykańskiego wahadłowca Columbia. NASA zawiesiła wówczas wszystkie loty tych pojazdów. Obecnie wymiana załóg na ISS i jej zaopatrywanie możliwe jest jedynie za pomocą rosyjskich rakiet transportowych i statków "Sojuz".

Rosjanie proponują, by obniżyć koszty utrzymania stacji poprzez przedłużenie pobytu poszczególnych załóg do jednego roku, zamiast dotychczasowych sześciu miesięcy. Rosja zaproponowała też, aby w co drugim locie na stację orbitalną jedno miejsce było zarezerwowane dla astronauty europejskiego lub "kosmicznego turysty", co pozwoliłoby uzyskać dodatkowe środki finansowe.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.