Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Cztery twarze Saturna
: 27/04/04 - 12:53:51 przez Admin
 
Sonda Cassini wykonała nowe zdjęcia Saturna w czterech długościach fal - poinformowała NASA.

Na początku kwietnia lecąca w kierunku Saturna sonda Cassini użyła swojej kamery, by wykonać kolejne zdjęcia celu swojej misji. Zdjęcia zostały wykonane w przeciągu 20 minut z odległości 44,5 milionów kilometrów, co pozwoliło na uzyskanie rozdzielczości 267 kilometrów na piksel.

Na czterech kolejnych zdjęciach zastosowano cztery różne filtry. Pierwszy z nich jest czuły na ultrafiolet i przepuszcza światło o długości w okolicach 298 nanometrów, filtr wizualny przepuszcza światło w okolicach 440 nanometrów, filtr czerwony w okolicach 727 nanometrów, a podczerwony - w okolicach 930 nanometrów.

Widać wyraźne różnice pomiędzy obrazami uzyskanymi w różnych długościach fali. Przede wszystkim fragment północnej półkuli, wystający ponad pierścienie, jest jasny na obrazach ultrafioletowych, a bardzo słaby w obrazach podczerwonych. Jest to efekt rozpraszania światła słonecznego w górnych warstwach atmosfery, które jest najefektywniejsze dla światła ultrafioletowego.

Także pierścienie Saturna różnią się ze zdjęcia na zdjęcie. Widać wyraźnie, że w ultrafiolecie są one dużo ciemniejsze niż w innych długościach fal. Materiał pierścieni odbija po prostu gorzej światło niebieskie i ultrafiolet.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.