Wtorek, 23 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Double Star w projekcie Cluster
: 05/05/04 - 00:11:39 przez Admin
 
Dwa satelity geofizyczne Double Star dołączyły do dotychczas pracujących na orbicie czterech satelitów w ramach europejskiego projektu Cluster, obejmującego badania ziemskiej magnetosfery i jej oddziaływania z wiatrem słonecznym - poinformował PAP dr Jan Błęcki z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

     Polscy uczeni biorący udział w projekcie opracowują dane z obserwacji i pomiarów satelitarnych.

     "Projekt Cluster II realizowany od 2000 roku przez Europejską Agencję Kosmiczną - ESA obejmuje badania przy pomocy satelitów tzw. pogody kosmicznej, czyli wpływu wiatru słonecznego na ziemską jonosferę i magnetosferę. Wiatr słoneczny to strumień cząstek o wysokiej energii wyrzucanych w przestrzeń kosmiczną ze Słońca. Osłonę przed wiatrem słonecznym stanowi ziemskie pole magnetyczne. Jednoczesne obserwacje z kilku satelitów umożliwiają uzyskanie trójwymiarowego modelu przestrzeni wokółziemskiej, co pozwala na lepsze poznanie zachodzących tam zjawisk" - wyjaśnia dr Jan Błęcki, który kieruje polskimi badaniami w projekcie Cluster.

     Satelity Cluster dostarczyły już wiele danych dotyczących struktury ziemskiej magnetosfery. Szczególnie cenne były badania w październiku i listopadzie 2003 roku, kiedy występowały zaburzenia na Słońcu. Silny wiatr słoneczny oddziałując na ziemską magnetosferę spowodował m.in. intensywne zorze polarne - widoczne także w Polsce.

     "Ostatnio dzięki projektowi Cluster uzyskano nowe dane o falach niskiej częstotliwości występujących w tzw. kaspie polarnym - w strefie wokółbiegunowej, gdzie pole magnetyczne Ziemi tworzy rodzaj lejka, przez który cząstki wiatru słonecznego wdzierają się w głąb magnetosfery. Projekt Cluster wzmocniony o dwa dodatkowe satelity - razem sześć - zwiększy swoje możliwości badawcze. Spodziewamy się więcej danych i przygotowujemy się do ich opracowywania" - powiedział dr Błęcki.

     Projekt Cluster II jest częścią dużego międzynarodowego programu Badania Związków Ziemia-Słońce w którym wykorzystywane są satelity europejskie, amerykańskie, japońskie i - od niedawna - chińskie. Cluster II jest ulepszonym powtórzeniem nieudanego eksperymentu z 1996 roku, kiedy rakieta Ariane 5 mająca wynieść na orbitę cztery satelity Cluster, eksplodowała przy starcie.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.