Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Sonda Cassini zerka na Tytana
: 11/05/04 - 07:16:09 przez Admin
 
Sonda Cassini uzyskała pierwsze obrazy powierzchni Tytana - poinformowała NASA. Na zdjęciach widoczne są obszary wielkości 230 km.

Tytan to największy księżyc Saturna i drugi co do wielkości księżyc w Układzie Słonecznym. Jest on też jedynym naturalnym satelitą posiadającym gęstą atmosferę. Składa się ona głównie z azotu oraz metanu i przypomina przez to atmosferę Ziemi sprzed trzech miliardów lat. Atmosfera ta jest na tyle gęsta, że ani sondy Voyager, ani sonda Galileo nie dojrzały nawet fragmentu powierzchni Tytana.

Ostatnie badania spektroskopowe sugerują ponadto, że na powierzchni księżyca istnieją spore zasoby ciekłych związków organicznych a przez to na Tytanie występuje cykl meteorologiczny oparty o metan, analogiczny do cyklu opartego o wodę na Ziemi.

Przekonamy się o tym w roku 2005, kiedy to w atmosferę Tytana wejdzie próbnik Huygens dostarczony przez misję Cassini.

Już teraz jednak Cassini skierował na Tytana swoją kamerę wyposażoną w filtr podczerwony, pozwalający na zajrzenie w głąb gęstej atmosfery księżyca. Choć odległość dzieląca sondę od Saturna wciąż jest duża, na zdjęciach można zidentyfikować obszary o wielkości 230 kilometrów, co jest wynikiem podobnym do tych uzyskiwanych przez największe naziemne teleskopy.

Największy i najlepiej widoczny na zdjęciach jasny obszar rozciągający się od szerokości 60 do 150 stopni na półkuli zachodniej to Xanadu.

Astronomowie nie wiedzą jednak do końca, czy jest to fragment masywu górskiego, duża niecka, płaska równina, czy też nawet kombinacja tych trzech formacji.

Najlepsza okazja do rozwiązania tej zagadki nadarzy się 2 lipca b.r., kiedy to Cassini przeleci w odległości tylko 350 tysięcy kilometrów od Tytana. Zdjęcia wykonane w tym momencie będą miały rozdzielczość około dwóch kilometrów, czyli ponad sto razy lepszą niż obecnie. Trzydzieści godzin po największym zbliżeniu do Tytana, Cassini wejdzie na orbitę Saturna.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.