Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Pomyślna korekta trajektorii lotu sondy Cassini
: 29/05/04 - 10:39:44 przez Admin
 
Lecąca w kierunku Saturna międzyplanetarna sonda Cassini dokonała pomyślnie korekty swej trajektorii, tak aby 11 czerwca przelecieć w niewielkiej odległości od Phoebe - najdalszego satelity tej olbrzymiej planety.

Jak poinformował Todd Barber, nadzorujący lot sondy w ośrodku agencji NASA w Pasadenie (Kalifornia), korekty dokonano w czwartek włączając na 6 minut silnik sondy.

Była to również generalna próba systemu napędowego sondy, który przez prawie 5 lat pozostawał nieczynny, przed manewrem wejścia na orbitę wokół Saturna, zapowiedzianym na 30 czerwca.

Wówczas sonda będzie musiała uruchomić silnik na 96 minut aby stać się pierwszym, wykonanym przez człowieka pojazdem kosmicznym, który wejdzie na orbitę wokół Saturna.

Sonda Cassini, wspólny projekt amerykańskiej agencji NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA, wystartowała z Florydy 15 października 1997 r. Od czasu startu pokonała już odległość 3,4 mld kilometrów.

Na pokładzie sondy znajduje się zbudowany przez naukowców z ESA próbnik Huygens, który w grudniu br. ma oddzielić się od sondy i opaść na spadochronie na powierzchnię Tytana, innego satelity Saturna.

Niektórzy naukowcy przypuszczają, że pod grubą warstwą lodu skuwającego powierzchnię Tytana, może znajdować się woda w stanie ciekłym i - być może - żywe organizmy.

Księżyc Phoebe również intryguje naukowców bowiem jest dziwnego kształtu i krąży wokół Saturna w odwrotnym kierunku niż większość innych ciał w Systemie Słonecznym. Według jednej z teorii, Phoebe to po prostu obiekt pochodzący z tzw. Pasa Kuipera znajdującego się na krańcach Systemu Słonecznego, przechwycony przez pole grawitacyjne Saturna.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.