Wtorek, 23 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Rosetta zdała pierwszy egzamin
: 01/06/04 - 12:25:19 przez Admin
 
Sonda Rosetta pomyślnie zdała swój pierwszy naukowy egzamin, polegający na obserwacjach komety C/2002 T7 (LINEAR).  

Zbudowana przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) sonda Rosetta 2 marca rozpoczęła zaplanowaną na 10 lat podróż do komety Czuriumowa-Gierasimienko. W 2014 roku, po osiągnięciu celu, sonda ma wejść na orbitę komety i po raz pierwszy w historii podjąć próbę lądowania na komecie. Opiekunowie misji zaplanowali szereg zadań, które sonda ma wykonać w trakcie swojej długiej podróży.  

Kilka dni temu ESA ogłosiła wyniki pierwszego naukowego zadania sondy: obserwacji jednopojawieniowej komety C/2002 T7 (LINEAR), która po raz pierwszy i jedyny przemierza właśnie wewnętrzne obszary Układu Słonecznego. 30 kwietnia z odległości 95 milionów km kamera OSIRIS zrobiła komecie zdjęcia. Widać na nich wyraźne jądro i rozciągający się na 2 mln km niebieskawy ogon. Następnie obecne na pokładzie sondy urządzenia - LICE, MIRO i VIRTIS - przeprowadziły pomiary. Zebrane przez nie informacje w różnych długościach fal, od ultrafioletu po mikrofale, pozwolą uczonym przeanalizować skład głowy i ogona komety. W otaczającej kometę "atmosferze" Rosetta wykryła obecność cząsteczek wody. Dokładna analiza zebranych danych potrwa jeszcze kilka miesięcy.  

Obserwacje komety C/2002 T7 (LINEAR) miały być swoistym testem dla wszystkich urządzeń sondy. Wszystko wskazuje na to, że cała aparatura przeszła go pomyślnie. W tym tygodniu zakończy się pierwsza aktywna faza lotu Rosetty. Do września sonda będzie w stanie uśpienia przemierzać Układ Słoneczny. Następny etap testów aparatury potrwa do grudnia.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.