Sobota, 20 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Niezwykłe zjawisko astronomiczne!
: 01/06/04 - 12:29:53 przez Admin
 
W dniu 8 czerwca będziemy mieli okazję obserwowania bardzo rzadkiego zjawiska astronomicznego - przejścia Wenus na tle tarczy słonecznej.

Jak poinformował dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego Mikołaja Kopernika w Warszawie, zjawisko rozpocznie się o godzinie 7.20, kiedy to brzeg tarczy Wenus zetknie się z brzegiem tarczy słonecznej (będzie to tzw. I kontakt). O godz. 7.30 przeciwległy brzeg tarczy Wenus zetknie się z tarczą naszej dziennej gwiazdy (II kontakt) i od tego momentu cała planeta będzie widoczna na tle Słońca.

Środek zjawiska wystąpi o godz. 10.22, natomiast III kontakt nastąpi o godz. 13.03, a IV kontakt i tym samym koniec całego zjawiska - o godz. 13.23.

"Warto poświęcić czas na obserwacje, ponieważ będzie to pierwsze takie zjawisko widoczne z terenu naszego kraju od 1761 roku. Następne będzie można w Polsce zobaczyć dopiero w roku 2247" - zachęca astronom.

Zjawisko to będzie widoczne gołym okiem. Wenus będzie najlepiej widać wówczas, kiedy znajdować się będzie blisko krańców tarczy słonecznej, czyli na początku i pod koniec zjawiska. Rozmiar planety - widzianej z Ziemi - będzie stanowił 1/32 rozmiaru tarczy Słońca.

Kiedy Wenus będzie znajdować się wewnątrz tarczy słonecznej, oddalając się od jej krawędzi (na początku zjawiska) oraz zbliżając się (pod koniec zjawiska), przez moment będzie się wydawało, że planeta przybiera kształt kropli lub gruszki, rozciągając się i stykając z krawędzią tarczy Słońca.

Astronomowie przypominają, że obserwacje Słońca należy prowadzić przez ochronne filtry, by nie spowodować uszkodzenia oczu.

Więcej:
http://www.astro.uni.wroc.pl/vt-2004.html

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.