Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 3
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Kosmiczny remont
: 03/06/04 - 16:17:29 przez Admin
 
NASA rozważa wysłanie ekip remontowych na kosmiczny teleskop Hubble'a. Wcześniej Amerykanie odwołali misję naprawy Hubble'a, uznając ją za zbyt niebezpieczną. Dni teleskopu wydawały się policzone..

Wczoraj ujawniono jednak, że NASA nie zrezygnowała całkowicie z planów wysłania w kosmos 7 astronautów, którzy zajęliby się teleskopem. Ocenia się, że jego naprawa wymagała będzie co najmniej pięciu dwuosobowych spacerów kosmicznych.

Ze względów bezpieczeństwa podczas misji na platformie startowej na Przylądku Canaveral musiałby czekać drugi prom, który w razie potrzeby ruszyłby na ratunek. Szef NASA wezwał w tym tygodniu do przygotowania planów misji, podczas której ewentualną naprawę Hubble?a wykonałyby roboty. NASA chce podjąć decyzję w tej sprawie już na początku sierpnia.

Kosmiczny Teleskop Hubble'a znalazł się w kosmosie 24 kwietnia 1990 roku. Urządzenie waży 11,6 tony, jego zwierciadło ma średnicę 2,4 metra i krąży 600 km nad Ziemią. Przy największych ziemskich obserwatoriach jest maluchem, jednak widzi nawet dziesięć razy dalej od nich.

Dzięki umieszczeniu teleskopu ponad ziemską atmosferą uzyskuje on niezwykle ostre obrazy planet, gwiazd i galaktyk. Do tej pory teleskop wykonał blisko 650 tys. zdjęć 20 tys. obiektów kosmicznych. Okrążył też Ziemię ponad 80 tys. razy i dał podstawy do 5 tys. prac naukowych.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.