Czwartek, 28 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Wyjątkowo twarda kometa
: 18/06/04 - 09:41:34 przez Admin
 
Dziś w tygodniku Science ukazał się szereg artykułów prezentujących wynik historycznego spotkania sondy Stardust z kometą Wild-2. Kometa zaskoczyła naukowców bogato ukształtowaną powierzchnią i intensywnością ulatujących z niej strumieni pyłu.  
W styczniu tego roku sonda Stardust zgodnie z planem zbliżyła się do jądra komety Wild-2 na odległość około 240 km. Podczas przelotu jej kamery wykonały 72 zdjęcia komety, a specjalnie zaprojektowana pułapka przechwyciła cząstki pyłu z jej ogona.  
Zdjęcia powierzchni komety Wild-2 zaskoczyły naukowców. Spodziewali się powierzchni jednostajnej, pokrytej grubą warstwą ciemnego pyłu. Tymczasem kometa zaprezentowała im bardzo zróżnicowany krajobraz. Są na niej głębokie kratery o stromych zboczach, skalne iglice i płaskowyże. Wszystko to mieści się na zaledwie 50 kilometrach kwadratowych. Co więcej, powierzchnia jest całkowicie wolna od luźnych osadów. Badacze podejrzewają, że wynika to ze zbyt słabej grawitacji, ale nie są pewni, czy to jedyna przyczyna. Z kilku miejsc tryskają strumienie cząstek, rozciągające się w ogon komety, który również sprawił naukowcom dużą niespodziankę.  
Okazało się, że jest on bardzo nierówny. Przelatując przez ogon komety, sonda Stardust dwukrotnie przeżyła istne bombardowanie. Najwyraźniej strumienie nie rozrzedzają się za jądrem komety w rozległy, w miarę jednorodny pióropusz, lecz pozostają silnie skoncentrowane, a przestrzeń między nimi jest praktycznie całkowicie pozbawiona cząstek pyłu.  
Zebrane cząstki kometarnej materii sonda ma przywieźć na Ziemię w styczniu 2006-go roku. Będzie to wydarzenie bez precedensu w historii astronautyki, bo jak dotąd pojazdy kosmiczne przywoziły próbki tylko z Księżyca. Naukowcy mają nadzieję dowiedzieć się z nich, z czego zbudowana jest ta kometa. Obecnie przeważa pogląd, że komety to luźne zlepki zamarzniętych gazów i pyłu, często przyrównywane do brudnej śniegowej kuli. Jednak Wild-2 wydaje się być zupełnie inna. Bogactwo form na jej powierzchni wskazuje, że zbudowana jest z dużo bardziej spoistego materiału. Bez wątpienia wyjaśnią to przywiezione próbki.  

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.