Piątek, 19 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Polskie badania marsjańskich pyłów
: 25/06/04 - 09:24:20 przez Admin
 
Zainstalowany w sondzie Mars Express spektrofotometr analizujący skład chemiczny powierzchni Marsa, wykorzystywany jest m.in. do badań zapylenia tej planety. W badaniach marsjańskich pyłów w oparciu o dane z urządzenia uczestniczy dr Maria Błęcka z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

     Spektrofotometr dostarczył już około 7 tys. tzw. widm w zakresie krótko- i długofalowym (podczerwień) - z których znaczna część wskazuje na obecność pyłów w atmosferze.

     "Jeszcze zanim sonda Mars Express wystartowała, zajmowałam się we współpracy z naukowcami włoskimi i francuskimi modelowaniem numerycznym i laboratoryjnym zapylenia marsjańskiej atmosfery, a także symulacją charakterystyk powierzchni marsjańskiej. Uwzględnialiśmy warunki panujące na powierzchni i atmosferze Marsa - czynniki klimatyczne, takie jak zmiany temperatury i ciśnienia, a także rodzaj minerałów oraz wielkość i strukturę cząstek pyłowych" - powiedziała dr Błęcka.

     Jak wyjaśnia, naukowcy eksperymentowali z różnymi minerałami, m.in. z kalcytem, palagonitem, hematytem, bazaltem, które mogą występować na Marsie. Dzięki temu uzyskano wzorce do interpretacji danych ze spektrofotometru. Robione były też symulacje pyłów krzemianowych z zawartością związków żelaza.

     Mars jest stale zapylony. Chodzi jednak o wyjaśnienie, jakie jest zróżnicowanie czasowe i przestrzenne w intensywności zapylenia, które wpływa na cechy marsjańskiego klimatu.

     Wytypowano kilka miejsc do szczegółowej obserwacji - m.in. rejon krateru Hellas, gdzie zarejestrowano już wcześniej znaczne zapylenie, a także okolice wulkanów takich jak Olympus czy Ascraeus.

     "Z punktu widzenia naszych badań atrakcyjna byłaby silna burza pyłowa. Ostatnia wielka burza na Marsie - o zasięgu globalnym - miała miejsce w czerwcu 2001 roku. Dużą część planety spowiły wówczas gęste chmury pyłu. Ale i tak już wkrótce powinniśmy mieć pierwsze wyniki naszych analiz marsjańskiego zapylenia" - zaznaczyła dr Błęcka.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.