Niedziela, 3 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Perseidy nie były tak aktywne
: 13/08/04 - 13:57:27 przez Admin
 
Długo oczekiwany wybuch aktywności tegorocznych perseidów, roju meteorów, minionej nocy nie nastąpił. W momencie spodziewanego maksimum obserwatorzy notowali 100-200 "spadających gwiazd" na godzinę.

Sprawdził się więc bardziej pesymistyczny wariant prognoz.

Modele teoretyczne, opisujące strumień perseidów, przewidywały że ok. godz. 23 w nocy z 11 na 12 sierpnia wystąpi wysokie maksimum aktywności tego roju meteorów, utworzonego przez kometę 109P/Swift- Tuttle. Sugerowano, że możemy liczyć na od 100 do nawet 1000 zjawisk na godzinę.

"W Stacji Obserwacyjnej Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego w Ostrowiku pod Warszawą wczorajszej nocy zebrało się kilkunastu astronomów i miłośników astronomii, żeby śledzić to ciekawe zjawisko za pomocą obserwacji wizualnych, fotograficznych i wideo" - opowiadał poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

"Na zebranie i opracowanie wszystkich danych przyjdzie nam poczekać przynajmniej kilka dni. Ze wstępnych oszacowań wynika jednak, że wybuchu aktywności nie było. Mogliśmy za to obserwować wzmożoną aktywność tego ciekawego roju" - podkreślił Olech.

Jak zauważa astronom, maksimum z nocy z 11 na 12 sierpnia obfitowało w dużą ilość słabych zjawisk. To potwierdza przewidywania modeli, które mówiły, że Ziemia spotka się ze strumieniem bardzo młodych cząstek, wyrzuconych z komety macierzystej roju podczas jej ostatniego powrotu do Słońca w 1992 roku.

Młody materiał, który nie został jeszcze poddany intensywnemu działaniu ciśnienia promieniowania słonecznego, zawiera dużo małych cząstek, dających słabe meteory.

"Na pocieszenie pozostaje nam jeszcze tradycyjne maksimum roju, które występuje zwykle w nocy z 12 na 13 sierpnia. W drugiej połowie tej nocy i nad ranem można więc liczyć na kilkadziesiąt lub nawet ponad sto zjawisk na godzinę " - powiedział ekspert.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.