Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Efektowne zjawisko: Księżyc "muśnie" gwiazdę
: 02/01/05 - 10:48:38 przez Admin
 
W nocy z 2 na 3 stycznia będziemy mieli okazję do obserwacji najciekawszego zakrycia brzegowego dokonanego w nadchodzącym roku - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Księżyc "muśnie" jedną z jasnych gwiazd konstelacji Panny.

Księżyc podczas swojego ruchu wokół naszej planety przemieszcza się na tle gwiazdozbiorów leżących na ekliptyce. Zmieniając swe położenie potrafi on przysłaniać i odsłaniać różnego rodzaju gwiazdy i planety. Zjawisko takie wygląda oczywiście tym efektowniej, z im jaśniejszą gwiazdą mamy do czynienia.

Jednym z najciekawszych i najbardziej efektownych zjawisk zakryciowych jest tzw. zakrycie brzegowe, w którym Księżyc muska niejako gwiazdę swoim brzegiem. Ponieważ nasz naturalny satelita nie jest idealną kulą, lecz ma na swojej powierzchni góry i doliny, przesuwając się na tle nieba wielokrotnie przysłania i odsłania on swoim nierównym brzegiem zakrywaną gwiazdę.

Do najciekawszego zakrycia brzegowego w 2005 roku dojdzie już na samym jego początku, bo w nocy z niedzieli na poniedziałek w godzinach 1:18-1:23 naszego czasu. Zakrycie będzie efektowne, gdyż zakrywana gwiazda - Eta Vir ma jasność 3.9 wielkości gwiazdowej i jest dobrze widoczna gołym okiem. Ponadto obszar widoczności zjawiska brzegowego, który ma szerokość kilku kilometrów, przecina ukosem całą Polskę poczynając od jej północno-zachodnich rejonów, kończąc na Lubelszczyźnie.

Na atrakcje związane z wielokrotnym znikaniem i pojawianiem się gwiazdy mogą więc liczyć mieszkańcy między innymi Szczecina i Warszawy.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.