Czwartek, 25 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Dziś całkowite zaćmienie Księżyca!
: 04/05/04 - 23:58:13 przez Admin
 
W nocy z wtorku na środę, jeśli pogoda pozwoli, będziemy mieli okazję obejrzeć całkowite zaćmienie Księżyca - poinformował PAP dr Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Z tej okazji Centrum urządza otwarte pokazy dla publiczności, udostępniając swoje teleskopy.

Zaćmienie rozpocznie się, gdy Księżyc wejdzie w półcień Ziemi o godzinie 19.51. Faza częściowa zaćmienia rozpocznie się o 20.48, faza całkowita o 21.52, maksimum zaćmienia wystąpi o 22.30, koniec zaćmienia całkowitego o 23.08, koniec zaćmienia częściowego o 00.12, a wyjście Księżyca z półcienia o 1.10.

Początek fazy półcieniowej nie będzie w Polsce widoczny, bo Księżyc będzie znajdował się wtedy jeszcze pod horyzontem. Wzejdzie on o godzinie 19.54, tak że początek fazy częściowej będziemy mogli dojrzeć niziutko, na wysokości zaledwie 6 stopni nad południowo-wschodnim horyzontem. Początek fazy całkowitej wystąpi na wysokości 12 stopni, a maksimum zaćmienia na wysokości 15 stopni. Aby więc w pełnej krasie podziwiać całe zaćmienie, trzeba mieć czysty i odsłonięty południowo-wschodni horyzont.

Z okazji zaćmienia Centrum Astronomiczne PAN w Warszawie organizuje pokaz. "Rozpocznie się on o godzinie 20.45 i będzie miał miejsce na tarasie instytutu przy ul. Bartyckiej 18 w Warszawie. Chociaż całe zjawisko będzie doskonale widoczne +gołym okiem+, na Księżyc będzie można spojrzeć także przez wystawione na tarasie teleskopy" - mówi astronom.

Zaćmienia Słońca i Księżyca - jak wyjaśnia Olech - zawdzięczamy kilku czynnikom. Przede wszystkim Ziemia znajduje się w takiej odległości od Słońca, a Księżyc w takiej odległości od Ziemi, że rozmiary kątowe obu ciał na naszym niebie są porównywalne.

Drugi ważny czynnik to niewielkie nachylenie orbity Księżyca do płaszczyzny ruchu orbitalnego Ziemi (ekliptyki). Gdyby nachylenie to było równe zeru, zaćmienie Księżyca występowałoby podczas każdej pełni, a podczas każdego nowiu mielibyśmy zaćmienie Słońca. Nachylenie to wynosi jednak pięć stopni, przez co na zaćmienia musimy czekać dużo dłużej niż pół miesiąca.

W momencie gdy tarcza Księżyca zakrywa na niebie Słońce, mamy do czynienia z zaćmieniem Słońca.

"Zaćmienie Księżyca ma trochę inne cechy. Zawdzięczamy je temu, że Księżyc świeci światłem odbitym od naszej dziennej gwiazdy. Jeśli coś przysłoni owo światło, to blask Księżyca maleje. Tym czymś, w przypadku zaćmień Księżyca, jest nasza Ziemia. W trakcie zaćmienia Srebrny Glob chowa się po prostu w cień Ziemi, która blokuje dopływ promieni słonecznych" - tłumaczy dr Olech.

Zaćmienia Księżyca mogą być różnego typu. Najciekawsze jest zaćmienie całkowite, gdy nasz naturalny satelita chowa się całkowicie w cień Ziemi. Gdyby Ziemia nie miała atmosfery, szanse dostrzeżenia Księżyca podczas zaćmienia całkowitego byłyby zerowe. Tak jednak nie jest, bowiem w trakcie fazy całkowitej do tarczy Księżyca docierają promienie słoneczne ugięte w ziemskiej atmosferze. Dzięki temu Srebrny Glob świeci słabiutkim czerwonym światłem.

"Takie właśnie zaćmienie będziemy mogli obserwować w nocy z 4 na 5 maja. W pełnej krasie widoczne będzie ono w Afryce, Eurazji i Oceanie Indyjskim. Fazy częściowe będą dostrzegalne dodatkowo w Ameryce Południowej i Australii" - powiedział dr Olech.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.