Niedziela, 3 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Wielki Mur Chiński jednak widoczny z kosmosu
: 16/05/04 - 01:47:44 przez Admin
 
Wielki Mur Chiński jednak można gołym okiem dostrzec z orbity okołoziemskiej - informują specjaliści z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Pierwszemu chińskiemu astronaucie nie udało się dostrzec Muru w trakcie lotu wokół ZIemi, co wywołało gorącą dyskusję w gronie chińskich naukowców.

Pierwszy lot chińskiego astronauty w kosmos, który odbył się w październiku zeszłego roku, był zarazem powodem do dumy dla obywateli Państwa Środka, jak i przyczyną ich nieoczekiwanego zmartwienia. W trakcie swojego 21-godzinnego lotu Yang Liwei nie dostrzegł zarysów Wielkiego Chińskiego Muru, zabytku, który do tej pory był zgodnie uważany za jedyny twór ludzki widziany gołym okiem z orbity wokółziemskiej.

"Ziemia wygląda przepięknie z kosmosu, ale nie widziałem naszego Wielkiego Muru" - stwierdził Liwei po szczęśliwym lądowaniu na terytorium Mongolii Wewnętrznej. Obserwacja ta wywołała zaniepokojenie i gorącą dyskusję wśród chińskich badaczy.

Najnowszy raport specjalistów z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) potwierdza jednak wcześniejsze obserwacje - Wielki Mur może być widziany z orbity okołoziemskiej gołym okiem. Zdaniem badaczy z ESA nie dostrzeżenie Wielkiego Muru przez Yanga Liweia mogło być spowodowane złymi warunkami atmosferycznymi na powierzchni naszego globu oraz niekorzystnym ustawieniem Słońca w stosunku do Ziemi.

Zachowany odcinek Wielkiego Muru Chińskiego rozciąga się na długości ponad 2 tys. km. Kosmonauci znajdujący się na orbicie okołoziemskiej często widywali gołym okiem samą budowlę o średniej wysokości ok. 10 m, lub jej cień padający na powierzchnię Ziemi przy odpowiednim ustawieniu Słońca.

Na potwierdzenie specjaliści Z ESA publikują na stronie internetowej agencji zdjęcie wykonane z pokładu satelity Proba bez użycia zbliżenia optycznego. Na zdjęciu wyraźnie widać wijący się zarys Muru. Satelita ten znajduje się na orbicie okołoziemskiej oddalonej od powierzchni Ziemi o 600 km.

Aparatura, w jaką wyposażony jest satelita Proba, była już wcześniej wykorzystywana przez naukowców wielu dziedzin do obserwacji zjawisk naturalnych zachodzących na powierzchni naszej planety. System CHRIS (Compact High Resolution Imaging Spectrometer) był pomocny między innymi w analizie zmian środowiskowych na terenie budowy gigantycznych tam w ramach chińskiego Projektu Trzech Przełomów, czy w trakcie pożaru lasów w Kalifornii.

W lutym bieżącego roku naukowcy z ESA wykorzystywali obrazy dostarczone przez satelitę w diagnozowaniu niekorzystnych zmian, jakie zachodzą na płaskowyżu Nasca. Obserwacja satelitarna wykazała, że największym zagrożeniem dla słynnych geoglifów są zaburzenia suchego klimatu płaskowyżu oraz zsuwające się z gór pokłady mułu.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.