Piątek, 24 Maj 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Dysk, który ukrywa planetę
: 19/08/04 - 09:58:33 przez Admin
 
Najostrzejsze w historii zdjęcie dysku protoplanetarnego wokół odległej gwiazdy ukazało struktury, które świadczą o istnieniu w nim niewidocznej bezpośrednio planety - informuje artykuł, który ukaże się w jednym z najbliższych numerów
czasopisma "Science".

     AU Microscopii jest słabą, czerwoną gwiazdą, leżącą w odległości
33 lat świetlnych od Ziemi. Gwiazda ta ma tylko 12 milionów lat i jest przez to wciąż otoczona dyskiem pierwotnej materii gazowo-pyłowej. Astronomowie podejrzewają, że dysk ten może być zalążkiem nowego układu planetarnego.

     Michael Liu z University of Hawaii uzyskał najostrzejsze, jak dotychczas, obrazy dysku gazowo-pyłowego wokół AU Microscopii. Udało mu się to przy wykorzystaniu 10-metrowego teleskopu Kecka. Uzyskana rozdzielczość jest tak duża, że gdyby nasz wzrok miał takie właściwości, bylibyśmy w stanie czytać gazetę z odległości 1,5 kilometra!

     Nawet tak duży teleskop nie jest jednak w stanie dojrzeć bezpośrednio planety, krążącej wokół odległej gwiazdy. Obserwując dysk w podczerwieni jest w stanie natomiast badać jego strukturę, a przez to - wykryć zaburzenia grawitacyjne, pojawiające się w dysku, które są powodowane przez krążącą wokół gwiazdy planetę.

     Zwykły dysk, bez masywnych planet, powinien być raczej symetryczny, tymczasem dysk wokół AU Microscopii pokazuje wyraźne zgęszczenia leżące w odległości 25 i 40 jednostek astronomicznych od gwiazdy centralnej, czyli w obszarze, w którym w naszym Układzie Słonecznym krążą Neptun i Pluton.

     Zgęszczenia te świadczą niezbicie o istnieniu masywnych planet, krążących po eliptycznych orbitach wokół swojej gwiazdy macierzystej.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.