Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Hulajnoga w kosmosie
: 03/09/04 - 14:57:37 przez Admin
 
Segway, elektryczna hulajnoga, której premiera miała być najbardziej znaczącym wydarzeniem 2001 roku, może znaleźć zastosowanie jako podwozie dla kosmicznych robotów naprawczych w przyszłych misjach międzyplanetarnych - informuje "New Scientist".

Wynaleziony przez Dana Kamena dwukołowy pojazd elektryczny to chyba najbardziej przereklamowany wynalazek w historii. Przed jego premierą kampania niedomówień i kontrolowanych przecieków w mediach zapowiadała przewrót w transporcie i konieczność przebudowy wszystkich miast. Pojawiały się opinie, że Kamen wynalazł co najmniej perpetuum mobile albo napęd antygrawitacyjny.

Jednak kosztująca ponad 4000 dolarów dwukółka nie podbiła świata - między innymi ze względu na kiepską dystrybucję i trudności z legalnym używaniem w ruchu miejskim.

Teraz eksperci z NASA widzą zastosowanie dla Segwaya. Ma być środkiem transportu w warunkach grawitacji dla robota naprawczego Robonaut. Robonaut jest przystosowany do działania w nieważkości (a raczej mikrograwitacji), na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Jednak na Ziemi nie potrafi się poruszać - nie ma nóg ani kółek. Żyroskopowo stabilizowany Segway to dla niego świetne "podwozie". Będzie się mógł poruszać po powierzchni planet podczas przyszłych misji.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.