Sobota, 27 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Dobre wieści z Marsa
: 02/02/04 - 10:31:13 przez Admin
 
Po przejściowych problemach, NASA może wreszcie odetchnąć z ulgą. Oba marsjańskie łaziki są już w pełni sprawne. Przyczyną kłopotów Spirita była pamięć typu flash, wykorzystywana również między innymi w telefonach komórkowych i kartach do aparatów cyfrowych. Pamięć ta ma tę zaletę, że nie ulega wyczyszczeniu po zaniku zasilania. Podczas lotu na Marsa Spirit zapełnił tę pamięć tysiącami plików i potem miał kłopoty z zapanowaniem nad tą ilością danych, wskutek czego jego komputer samoczynnie wyłączał się co godzinę. By zaradzić tej sytuacji, naziemna obsługa musi skasować i sformatować całą pamięć flash, ale będzie można to zrobić dopiero po przesłaniu na Ziemię wszystkich kluczowych plików. Proces ten potrwa jeszcze kilka dni, po czym Spirit, już ze świeżą głową, ruszy badać jedną ze znajdujących się w pobliżu skał o nazwie Adirondack.  
Drugi pojazd marsjański, Opportunity, od początku radzi sobie znakomicie. W sobotę, zaledwie po 7 dniach od lądowania, a więc 5 dni szybciej niż jego bliźniak, zjechał z platformy lądownika i już wykonał pierwsze analizy. Dane ze spektrometru emisji cieplnej wskazują, że w gruncie pokrywającym dno zagłębienia, w którym wylądował Opportunity, rzeczywiście występuje krystaliczny hematyt. Naukowcy spodziewają się, że kiedy pojazd opuści zagłębienie, napotka więcej tego minerału, którego obecność uważa się za niemal pewny dowód występowania w przeszłości na powierzchni Marsa ciekłej wody.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.