Piątek, 26 Kwiecień 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Opportunity bada atmosferę Marsa
: 28/02/04 - 09:34:51 przez Admin
 
Przebywający na powierzchni Marsa amerykański robot Opportunity wykonał serię zdjęć zachodu Słońca na powierzchni tej planety, które nawet naukowcy z ośrodka NASA w Pasadenie - przyzwyczajeni już do tysięcy zdjęć Czerwonej Planety - określili jako wyjątkowo piękne.

Widać na nich tarczę słoneczną, otoczoną niebieską obwódką, zapadającą się za horyzont.

Opportunity nie wykonał jednak tych zdjęć dla ich piękna, ale po to aby dostarczyć informacji na temat atmosfery Marsa. Okazało się, że w tym rejonie jest ona wyjątkowo zapylona, podobnie jak w rejonie wielkich miast na Ziemi.

Na Marsie nie jest to jednak rezultat emisji gazów i innych zanieczyszczeń przemysłowych, ale pozostałości po często szalejących na tej planecie burzach piaskowych.

Właśnie unoszące się w atmosferze cząsteczki pyłu piaskowego powodują specyficzne załamywanie się światła i powstawanie wokół tarczy słonecznej błękitnej obwódki - wyjaśnił Jim Bell z ośrodka w Pasadenie.

Zanieczyszczenie atmosfery w rejonie lądowania Opportunity jest dwukrotnie większe od tego, jakie zarejestrował mikroskopijny robot Pathfinder w 1997 r. oraz dwa lądowniki Viking, które osiadły na Marsie w latach 70.

W przyszłym tygodniu naukowcy zamierzają dokonać próby sfotografowania dwóch satelitów Marsa - Phobosa i Dejmosa - na tle tarczy słonecznej.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.