Środa, 8 Maj 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 1
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Kolejne zdjęcia komety 67P/Churyumov-Gerasimenko
: 07/03/04 - 11:16:32 przez Admin
 
Zdjęcia celu europejskiej misji Rosetta - komety 67P/Churyumov-Gerasimenko - pokazują, że obiekt ten ma obecnie bardzo małą aktywność - poinformowały strony internetowe European Southern Observatory (ESO).

Dnia 2 marca wystartowała wreszcie sonda Europejskiej Agencji Komsmicznej (ESA) o nazwie Rosetta, której zadaniem będzie zbadanie jądra komety 67P/Churyumov-Gerasimenko.

Kometa ta jest obiektem okresowym, dokonującym pełnego obiegu dookoła Słońca w 6.6 roku. Rozmiary jej jądra szacuje się na 4 kilometry.

Kilka dni przed startem Rosetty naukowcy z obserwatorium European Southern Observatory (ESO) na górze La Silla w Chile użyli 3.5- metrowego teleskopu NTT do sfotografowania komety.

Obrazy zostały uzyskane 26 lutego, w momencie gdy 67P/Churyumov- Gerasimenko znajdowała się w odległości 670 milionów kilometrów od Słońca, czyli 4.5 raza dalej niż średnia odległość dzieląca Ziemię od naszej dziennej gwiazdy.

Obserwacje pokazują wyraźnie, że aktywność komety jest niska. To bardzo dobra wiadomość dla inżynierów i naukowców planujących misję. Do spotkania Rosetty z kometą dojdzie w 2014 roku, kiedy oba ciała znajdować się będą w odległości 790 milionów kilometrów od Słońca. Aktywność komety powinna być więc wtedy jeszcze mniejsza niż obecnie, co nie będzie groziło uszkodzeniem sondy przez cząstki gazu i pyłu wydostające się z jądra.

W misji biorą także udział polscy naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN. Zaprojektowali oni urządzenie o nazwie MUPUS, którego zadaniem będzie wbicie się i zbadanie powierzchni jądra komety.

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.