Niedziela, 3 Marzec 2024 
 
 Menu Główne
>>> Strona główna
>>> Forum
>>> Artykuły
>>> Linki
>>> Statystyka
>>> Pierwsze 10
>>> Rekomenduj
 
 
 Szukaj

 
 
 Subskrypcja
Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowych wersjach, dodatkach albo aktualizacji strony - podaj swój e-mail i zapisz się !
Email:

Dodaj  Usuń
 
 
 Panel
>>> Pomoc
>>> Nowy użytkownik
>>> Logowanie
 
 
 Kto zalogowany
Goście: 2
Użytkownicy: 0
 
 
 Kontakt

left e-mail
ICQ: 230809939
Gadu-Gadu: 749783

 
 


Przejście Wenus przed tarczą Słońca
: 12/05/04 - 10:04:15 przez Admin
 
8 czerwca 2004 roku w Polsce będzie można obserwować przejście Wenus przed tarczą Słońca. W obserwacjach tego rzadkiego zjawiska w ramach międzynarodowego programu VT-2004 mogą uczestniczyć wszyscy chętni. Głównym celem pomiarów będzie nowe, dokładniejsze wyznaczenie odległości pomiędzy Ziemią a Słońcem.  

Wenus jest drugą pod względem odległości od Słońca planetą naszego układu. Uważa się, że pod wieloma względami bardzo przypomina Ziemię. Jest nieco mniejsza od naszej planety, ma złożoną budowę geologiczną i gęstą atmosferę. Na niebie nigdy nie oddala się bardzo od Słońca, więc można ją zobaczyć tylko niezbyt wysoko nad horyzontem, rano i wieczorem. Dlatego też nazywana była w przeszłości Gwiazdą Wieczorną, Gwiazdą Poranną (lub Zaranną) albo Jutrzenką.  

Chociaż Wenus widoczna jest na niebie tak blisko tarczy słonecznej, przejścia planety na tle Słońca zdarzają się bardzo rzadko. Obserwacje takiego przejścia po raz pierwszy opisano w 1639 roku. Od tego czasu zjawisko to miało miejsce tylko pięć razy. Ostatnio - w 1882 roku. Nikt spośród żyjących dziś mieszkańców kuli ziemskiej nie pamięta tego wydarzenia. Najbliższe przejście Wenus przed tarczą Słońca 8 czerwca tego roku będzie dla większości z nas jedyną okazją obserwacji tego zjawiska. Następne, 6 czerwca 2012 roku, będzie widoczne jedynie z Pacyfiku, okolic Australii i wschodniej Azji. Na kolejne musimy poczekać aż do 2117 roku, zaś od najbliższego widzianego z terenów Polski dzielą nas aż 243 lata.  

Ten rzadki spektakl niebieski będą obserwować nie tylko zawodowi astronomowie, ale i setki amatorów. Do udziału w uruchomionym przez m.in. Europejskie Obserwatorium Południowe (European Southern Observatory, ESO) programie obserwacji tegorocznego przejścia Wenus przed tarczą Słońca, nazwanego VT-2004, organizatorzy zachęcają wszystkich chętnych. Uczestnicy badań mają mierzyć czas przejścia planety przed tarczą Słońca. Dzięki temu możliwe będzie wyznaczenie na nowo średniej odległości Ziemi od Słońca, a pośrednio - udoskonalenie naszej wiedzy o skali odległości we Wszechświecie.  

W Polsce program VT-2004 koordynują astronomowie z Uniwersytetu Wrocławskiego http://www.vt-2004.org/ . Instrukcje, jak wziąć udział w badaniach, można znależć na stronie internetowej Uniwersytetu. Obszerne informacje o programie dostępne są także na stronach ESO http://www.vt-2004.org/ .

Komentarz:

Nie ma komentarzy.

   
 
 Głosowanie
Czy odkryty niedawno nowy obiekt większy od Plutona powinien zostać uznany za planetę?
 
Tak
Nie
Nie wiem
 

 
 
 Kalendarz
Dzisiaj są imieniny:
>> więcej
 
 
 Reklama
AstroNET - Polski Portal Astronomiczny
SONDY KOSMICZNE
 
 
   Copyright © by Arkadiusz Jarecki 2000-2011. All rights reserved.